Euro truck simulator 2

10 Şubat 2017 -

Euro truck simulator 2

GENEL PUAN
10.0

 • Grafikler

  :
 • Oyun Hızı

  :
 • Oynanabilirlik

  :
 • 10/10

 • 10/10

 • 10/10

 • Haritalar:
 • Oyun Kontrol :
 • Grafikler:
 • Oyun eğlenceli:
 • Animasyonlar:
 • Uyumluluk:

Tır sürücüsü olmak gerçekten de zor bir meslek; durmadan ordan oraya kilometrelerce yol katetmek, dinlenemeden saatlerce gitmek ve işin kötüsü sadece bir sürücüyseniz az para kazanmak. Hayır, ben tır sürücüsü değilim. Tır sürücüsü olan bir yakınım veya akrabam da yok, peki ben bunları nereden biliyorum? Çünkü ben SCS Software’in son oyunu olan Euro Truck Simulator 2’yi oynadım ve bir tır sürücüsü olmanın nasıl bir şey olduğunu artık az çok biliyorum. İddialı bir giriş oldu ama sizler de Euro Truck Simulator 2’yi oynayınca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bir tır simülasyonundan daha fazlasını sunan Euro Truck Simulator 2’ye hoş geldiniz.

Rampaların ustasıyım dedirtecek bir oyunla karşı karşıyayız sayın kendilerini tır sürücüsü zannedenler

Euro Truck Simulator 2’ye ilk girdiğinizde tipik bir SCS Software oyunu ile karşı karşıya olduğunuzu hissediyorsunuz. Ancak oyunu oynamaya devam ettikçe aslında bu oyunun ne kadar farklı ve detaylı olduğunu anlıyorsunuz. Öncelikle Euro Truck Simulator 2’nin %100 Türkçe desteğine sahip olduğunu belirtmek istiyorum. İngilizce bilin veya bilmeyin oyunu Türkçe olarak oynamak son derece zevkli, Türkçe desteği olsun veya olmasın her oyunu İngilizce olarak oynayan ben bile bu oyunu Türkçe oynamayı tercih ettim. Çünkü çeviri son derece profesyonelce yapılmış ve oyunda bazı mekanik terimler de olduğu için oyunu Türkçe oynamak insanı rahatlatıyor. Euro Truck Simulator 2’de bir hikaye bulunmuyor; oyuna başladığınızda kendinizi (sürücünüzü) yaratıyorsunuz ve beş parasız olarak oyuna başlıyorsunuz. Başlarda kendi tırınız bile bulunmuyor ve başka firmalar için tır sürücülüğü yapıyorsunuz, işleri yaptıkça para kazanıyorsunuz ve kendi tırınızı alıyorsunuz. Daha sonrasında ise kendi şirketinizi kuruyor ve sizler de sürücü çalıştırabiliyorsunuz. Kısacası Euro Truck Simulator 2’de sıfırdan başlayıp bir nakliye firmasının patronu olmaya çalışıyorsunuz. Bu inanın göründüğü kadar kolay değil.


Şurada biraz durayım da tırımın fotoğrafını çekeyim.

Oyunda İngiltere, Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Polonya ülkeleri yani hemen hemen tüm Avrupa’nın karayolları ve 60’dan fazla şehir bulunuyor. Yollar ne kadar gerçekçi bir şekilde oyuna aktarılmış bunu bilemiyorum ama oyunda bulunan şehirlerin mimari yapıları son derece gerçekçi bir şekilde oyuna aktarılmış. Ayrıca oyunda bulunan tüm tırlar da lisanslı; Scania’dan tutun, Volvo’ya veya Renault’a pek çok markanın tırı oyunda bulunuyor. Hatta bu tırları kendi kafanıza göre modifiye edebiliyor ve özelleştirebiliyorsunuz. Oyunun oynanışı da son derece rahat ve eğlenceli, klavye ve fare ikilisiyle rahatlıkla oynanabiliyor ama eğer iyi bir direksiyon sistemine sahipseniz işte o zaman oyunun tadından yenmiyor. Ama ister klavye ile oynayın, isterseniz de direksiyon sistemi ile oynayın yükünüzü geri geri giderek yerine bırakmak insanı çileden çıkarıyor (veya ben çok beceriksizim). Her tırın farklı bir sürüş deneyimi olduğunu da belirtmek istiyorum.

Peki nedir bu oyunu diğer tır simülasyonlarından ayıran diye soruyor olabilirsiniz, hemen açıklayayım. Öncelikle SCS Software oyuna RPG sistemi eklemiş. Yaptığınız her işten sonra bir deneyim puanı kazanıyorsunuz ve deneyim puanları sayesinde seviye atlıyorsunuz. Seviye atladıkça sürücünüz için yeni yetenekler alabiliyorsunuz. Örneğin, çok fazla yorulmadan uzun yol gitme, az benzin yakma, tehlikeli ve değerli maddeleri taşıyabilme vb… şeklinde pek çok yetenek oyunda bulunuyor. Bunun haricinde Euro Truck Simulator 2 size yaşayan bir dünya sunuyor; yolda giderken bilgisayarınıza bankadan veya tır satıcılarından elektronik posta gelebiliyor ve size bazı fırsatlar sunabiliyorlar. Evet, oyunda bir de banka var. Bankadan kredi alabiliyor ve işlerinizi kolay yoldan büyütebiliyorsunuz ancak dikkat edin, eğer krediyi geri ödeyemezsiniz sonuçlarına da katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Yine aynı şekilde trafik kurallarına uymak zorundasınız; eğer sisli havalarda ve hava karaınca farlarınızı yakmazsanız ceza alıyorsunuz ve yine hız yaparsanız veya kazaya sebebiyet verirseniz ceza alıyorsunuz. Otoyollara giriş ve çıkışlarda bilet alıp para ödemek zorundasınız, benzininiz bitince benzin almalısınız, çok yorulunca bir dinlenme tesisine girmeli ve dinlenmelisiniz, aracınız arıza yaptıysa telefon edip yardım isteyebiliyorsunuz, en yakın şehire çektirebiliyorsunuz ve tamir ettirebiliyorsunuz. Yani kısacası Euro Truck Simulator 2 son derece gerçekçi bir deneyim sunuyor ve yapımcı firma hemen hemen her ayrıntıyı oyuna eklemiş.

PAYLAŞIN

Herhangi bir yorum bulunamadı

Yorum Yap